Kedilerin banyo yapmaya ihtiyacı var mıdır?

kedi banyo e1431420762597

Kedi sahiplerinin de bildiği gibi, kişisel temizliğine en çok özen gösteren hayvanlardan biri olan kediler günlerinin büyük çoğunluğunu kendilerini yalayıp temizleyerek geçirdikleri için genellikle banyo yapmaya ihtiyaçları yoktur.

Kedinizi yıkamak ne zaman gereklidir?

Kediler suyu sevmedikleri için ve şampuan gibi kimyasal ürünlere karşı çok hassas oldukları için çoğunlukla yıkanmamaları gerekir. Fakat bazı özel durumlarda, örneğin üzerine kimyasal bir sıvı damlarda ya da bulaşmaması gerek bir şeylerin içinde yuvarlarınsa veya deri rahatsızlığı gibi bir medikal durum söz konusu olursa kedinizi yıkamanız gerekebilir.

Kedinizin yaşı ilerledikçe yitireceği fiziksel özellikleri beraberinde eskisi kadar etkili bir yalanıp arınamama durumunu da getirebilir. Bu durumda normal bir fırça yardımıyla kedinizi temizlemeniz yeterli olabilir fakat konu genital bölgeye gelince bu alanı sadece suyla temizlemeniz daha doğru olacaktır.

Ayrıca kediye karşı alerjisi olan kişilerle aynı evde bulunuyor ise ara sıra kediye yaptıracağınız banyo alerjik reaksiyonları da azaltacaktır.

Tüysüz kedi türlerinde ciltte yağ birikmesi olacağından düzenli banyo yaptırmak kedinizin sağlığı açısından önem taşımaktadır.

Bazı kedi yarışmalarına katılacak kedi sahipleri yarışmadan birkaç gün önce hem tüyleri daha parlak hem de daha temiz olsun diye kedilerini yıkayabilirler.

Kedinizi yıkamanız halinde kesinlikle insan şampuanı kullanmayınız. Bu kedinizin derisinde tahrişe neden olacaktır. Bunun yerine veterinerinizin önereceği ve sadece kediler için üretilmiş şampuanları tercih etmelisiniz.

Kedinizi nasıl yıkamalısınız?

Eğer kedinizi düzenli olarak yıkamak istiyorsanız buna küçük yaşlarda alışmasını sağlamalısınız. Bir kişi suyun içinde kediyi tutarken bir başkasının yıkaması daha uygun olabilir. Banyo yapmadan bir ya da iki gün önce kedinin tırnaklarını kesmek faydalı olabilir.

Banyo esnasında ılık su tercih edin. Kedinizi dikkatlice ıslatın, şampuanı kullanma talimatına uygun olarak kullanın ve doğrudan kedinizin gözüne gelmemesine dikkat edin. Şampuanı akıtırken başını öne eğdirmek iyi bir seçenek olabilir.

Banyodan çıkarttığınız kedinizi havluya sarın. Ilık bir odada kuruması için bekleyin ya da eğer izin verirse çok sıcak olmayan bir kurutma makinesi ile de dikkatli bir şekilde tüylerini kurutabilirsiniz. Dışarı çıkmadan önce iyice kurumuş olmasına dikkat edin. Islak ıslak çıkmasına asla izin vermeyin.

Kedinizi suyla yıkamak yerine ılık kuru buğday kepeği ile ovalayarak da yağlarından ve kirlerinden arınmasını sağlayabilir ve su sevmeyen karakterini zorlamamış olursunuz. Öncelikle vücut sıcaklığına gelinceye kadar bir mikrodalgada kepeği ısıtmalısınız.  Ardından tüylerin ters yönüne doğru kepek ile ovaladıktan sonra 10-15 dakika bekleyip tarayarak temizliği tamamlayabilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir