Kedi ödül mamaları

kedi ödül mamaları

Kedilerin diyetleri için günümüzde baş döndürücü bir çeşitlilikle karşı karşıyayız ve kedi atıştırmalıklarının ya da diğer bir ifade ile kedi ödül mamalarının geniş ağı da bunun en büyük kanıtı olarak göze çarpıyor.

Fakat her 10 kediden 4’ünün obeziteyle karşı karşıya olduğu düşünüldüğünde, atıştırmalıklar konusunda sıkı bir rejim uygulamanın önemi ortaya çıkıyor. Bu sebeple ilk olarak bilinmesi gereken husus, kedinizin beslenmesinde bu atıştırmalıkların kalori hesaplarındaki yüzde 10 barajını geçmemesidir. Ayrıca bu atıştırmalıkların daima sağlıklı beslenme kurallarına uygun olmasının gerekliliğidir.

Atıştırmalık seçmek artık marketten bir torba almak kadar kolay. Bu ödül mamaları arasında; Yumuşak ya da gevrek, “doğal” tartar dengeleyici, kıl yumağı giderici, eklem sağlığı destekleyici, dondurularak kurutulmuş protein gibi bir çok seçeneğiniz var.

Hangi kedi ödül mamasını almalısınız?

Cevap kedinizin özel sağlık şartlarını, kilosunu ve yaşını göze aldığınızda biraz karmaşıktır. Çoğu kedi ödül maması aslında düzenli yedikleri mamaların yanında diyetlerine ek besin olarak kullanılabilirler.

Yine bu atıştırmalıklar kedinizle bire bir kontak sağlamak ve aranızdaki bağı sağlamlaştırmak için kullanılabilir. Bir rutin haline gelen, işe giderken verilen kabarık bir ödül, siz akşam eve dönene kadar, kedinize kendini güvenli bir ortamda hissettirebilir.

Eğer kedi atıştırmalıklarının içerik tablolarını anlayabiliyor ve kendi kedinizin ihtiyaçlarını tam olarak biliyorsanız, bu ödüller obezite, diyabet, FLUTD veya diğer sağlık sorunlarına sebep olmaz.

Kedi atıştırmalıkları (kedi ödül maması) neler içerir?

Kötü haber çoğu kedi ödül mamasının aslında hiç de sağlıklı malzemeler içermiyor olmasıdır. Bazıları abartılı besin değerlerine sahip dolgu maddesi içerirken bazıları da yüksek oranda yağ içerir.

Eğer kediniz sadece kuru mama tüketiyor ise, büyük olasılıkla bu maddeleri fazlasıyla almaktadır. Böyle durumlarda ona az yağlı, yüksek protein veren atıştırmalıklar almayı düşünmelisiniz. Balık kraker ve dondurularak kurutulmuş et ya da balık ürünlerini bu konuda iyi birer örnektir. Ayrıca içindekiler listesinin en üstündeki hayvansal protein kaynaklarına göz atarak bu konuda daha iyi bilgilenebilirsiniz.

En yaygın kedi atıştırmalıkları hangileridir?

Diş bakımına katkı sağlayanlar

Bunlar diş bakımının bir parçası olan diş plağını (tartar oluşumunu) kontrol altında tutmak içindir. Eğer kediniz sadece yaş mama yiyorsa bu atıştırmalıklar diş eti iltihabını azaltmaya yardımcı olabilir.

Eğer ağız kokusunu önlemek için bir atıştırmalık arıyorsanız, içinde klorofil bulunduranlara bakmalısınız. Ama bu ağız kokusu sürekliyse, veterinere gitmeyi de listenize eklemelisiniz. Kedilerde ağız kokusunun sürekliliği; çürümüş dişleri, sindirim sorunlarını ya da veteriner müdahalesi gerektiren altta yatan farklı bir durumu gösterebilir. Unutmayın, diş için atıştırmalıklar vermek, asla düzenli diş bakımı yerine geçmez.

Balık gevrekleri

“Kitty Crack” olarak adlandırılan dondurularak kurutulmuş balık gevreği bu atıştırmalık listelerinin en büyük bölümünü oluşturur. Bunlar kedilerde bağımlılık yaratabilen, yüksek proteinli düşük yağ oranlı atıştırmalıklardır.

Ancak, bu balık diyetinde bulunan ağır metaller kediler için zararlı olabilir ve idrar yolu sorunlara neden olabilir. Genellikle balık gevreklerinin hacmi az miktarda olduğu için bir tehdit içermezler ancak yine de idrar yolu problemi olan kedilerden bu gevrekleri uzak tutmakta fayda vardır.

Kıl yumakları için atıştırmalıklar

Aslında başka hiçbir şey kıl yumağı formüllü mamalardan, düzenli dozda Petromalt ve yine düzenli tımardan daha etkili olamaz. Ama yine de kıl yumağı sorunu yaşayan kedilere bu tip ödül mamaları belli rutinlerde takviye olarak önerilebilir.

Eklem sağlığı için atıştırmalıklar

Bu tip atıştırmalıklar eklemleri korumaya yardımcı kondroitin ve glukozamin içerirler. Eklem sertliği ve artritten muzdarip yaşlı kediler için iyi bir seçimdir.

Ödül mamalarında önemli olan; daima bir amaca bağlı kalmak.

Kedi atıştırmalıklarının çoğu için sadece iyi ya da sadece kötü diyemeyiz. Ancak bu ödül mamalarını davranış problemlerine yardımcı olmak ya da bir ilaç içtikten sonra ödüllendirmek için daima kullanabiliriz. Hatta kedinizi eğitmek için bu atıştırmalıkları kullanmak çoğu kedi sahibi için en iyi taktiktir.

Eğer atıştırmalıkların içindekiler tablosunu iyice inceler ve makul seviyede vermeyi başarırsanız, bu atıştırmalıklar size daha mutlu ve daha sağlıklı bir kedi vadedebilir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir