Erkek kedilerde kısırlaştırma işleminin faydaları

kedi kısırlaştırma

Sadece nüfus artışını kontrol etmekten ziyade erkek kedilerin kısırlaştırılmasının başka yararları da vardır. Kısırlaştırma işlemi iki temel sebepten ileri gelebilir; davranışsal sorunlar ya da medikal problemler. Hangi kategoriden bahsedecek olursak olalım, erkek kedilerin en büyük sıkıntısı testislerinde üretilen testosteron hormonundan kaynaklanmaktadır. Bu nedenle kısırlaştırma esnasında yalnızca meni kanalının ameliyat edilmesi veterinerlerce tavsiye edilmemektedir. Bunun yerine hormonun salgınlanmasının da önüne geçilecek testislerin tamamen alınması daha uygun bir operasyon olarak uygulanmaktadır.

Kısırlaştırmanın davranışsal faydaları

Saldırganlığı (hırçınlığı) azaltır; erkeklik hormonları olarak adlandırılan androjen hormonları arasında özellikle testosteron hayvanın gelişiminde rol oynayan en önemli etkendir. Testosteron kedilerin saldırgan (hırçın) hareketlerde bulunmasının en önemli nedeni olmaktadır. Kısırlaştırmanın en önemli faydalarından biri kedinizin daha sakin bir yapıya sahip olacağı anlamına gelmesidir.

Koku bırakma eğilimini azaltır; belli bir olgunluğa gelmiş ve kısırlaştırılmamış erkek kedilerde idrar yoluyla koku bırakma (siğme) doğal bir seksüel davranıştır. Açıkçası bu evin içinde ağır bir kokuya neden olmakta ve bu nedenle hoş olmayan bir durum oluşmaktadır. Çok nadiren kısırlaştırma sonunda da tekrarı görülen bu durum kısırlaştırma öncesine göre büyük ölçüde azalma gösterecektir.

Kızgınlığa olan ilgiyi azaltır; kısırlaştırılmış erkek kediler kızgınlık döneminde bir dişi kediyi algılamakta daha yetersizdirler. Erkek kediler kızgınlık dönemindeki dişi kedilerden bunu belirtici feromon sinyalleri almaktadırlar. Hava yolu ile iletimi sağlanan bu uyarıcı kimyasal sinyaller özellikle ufak yaşlarında kısırlaştırılmış erkek kedilerde neredeyse hiç algılanmamakta böylece sokakta ya da farklı bir yerde kızgınlık döneminde olan herhangi bir dişi kedi, stres ortamı oluşturamamaktadır.

Kısırlaştırmanın medikal faydaları

Yaralanmaları azaltır; kısırlaştırılmamış kediler kendi bölgelerini korumak için saldırgan ve kavgaya meyilli olurlar. Kısırlaştırılmış kedilerin davranışları ise çok daha sakin olur. Bu tip saldırgan hareketler ciddi yaralanmalara sebep olabileceği için oldukça tehlikelidir. Kediler kulaklarının, kuyruklarının bir parçasını kaybedebilir ya da bir çok tırnak izine sahip bir suratla dolaşmak zorunda kalabilir. Kısırlaştırılmış kedilerin bu açıdan daha sağlıklı ve uzun bir hayat yaşayacağı kesindir.

Genetiklerini geliştirir; üreme için türünün en iyi örneklerinin çoğaltılmasını isteriz. Elbette Türkiye’de Avrupa’nın aksine sokak kedisi popülasyonu yüksek olduğu için bu öneri ön planda olmamalıdır. Ancak kontrollü olarak gelişen bir kedi popülasyonuna sahip ülkelerde, genetik açıdan hastalıklı ya da kötü davranışlara sahip olanlarının üremeye devam etmesini istemeyiz. Bu nedenle istenmeyen bir üremenin önüne geçmenin en kolay yolu da kısırlaştırmadan geçmektedir. Yine de Türkiye koşullarında hayvan severler olarak popülasyon kontrol altına alınmadığı müddetçe hiç bir kedinin çiftleştirilmemesini doğru buluyoruz.

Yavru kedileri kısırlaştırma

Genellikle çoğu erkek kedi 4 ile 6 aylık olduktan sonra kısırlaştırılmaktadır. Hayvan barınaklarında genellikle bu daha erken zamanda; ortalama 6-14 haftalık iken yapılmaktadır. Bu erken kısırlaştırmanın genelde uygulanan 4-6 aylık kısırlaştırmasına göre hayvanın gelişmesine, sağlığına, kemik yapısına vb. herhangi bir fiziksel özelliğine zararı bulunmamaktadır. Yalnızca daha erken zamanda kısırlaştırma ameliyatına alınan kedilerin erişkin kedilere göre daha hassas bir anesteziye maruz kalmaları gerektiği unutulmamalıdır. Buna dikkat edildiği zaman erken kısırlaştırmanın hiçbir zararı olmayacağı gibi erken kısırlaştırma işleminde hayvanların geç kısırlaştırma işlemi uygulanan hayvanlara nazaran daha hızlı iyileştiği de gözlemlenmiştir.

Özet

Testosteron nedeni ile gelişen davranışsal ve medikal problemler tüm erkek kedilerde görülmektedir. Veterinerler bu problemleri geçici olarak çözümleyebilirler. Fakat kısırlaştırma ile yaşayacağı rahatlamaya hiçbir zaman eriştiremezler. Bu sebeple kediniz evin içinde sürekli kendine ve size dert olacak hareketlerde bulunur. Gelin hem kediniz hem de kendiniz için iyi bir adım atın ve kısırlaştırmayı seçin. Kedinizi mutsuz kendinizi huzursuz etmeyin. Daha da önemlisi sokaklarda acı içinde kıvranabilecek güzellikleri düşünün.

İlgili Yazılar

2 yorum

Gorkem  -  Mar 15, 2017 / 17:43

Merhaba kedim 6-7 aylık son günlerde o şekilde bağırmaya ve çok enerjik davranmaya başladı. Dışarıyı izliyor sürekli kedimi kısırlaştırmayı düşünüyorum, profine in strelisied kedi mamasını kullanıcam buna rağmen erken kısırlaştırıldığı için üriner sisteminde sorun olur mu ? Maması onu yeterince koruyabilir mı ?

Cevapla

benim 2 erkek kedim var aynı senin gibi davranışlarda bulunuyodu bir tanesi sağlıkları için kısırlaştırdık ama dışarı bakıp bağırması dışarı çıkmak istemesinden dolayı bahçe falan varsa beraber çıkın eve kolay sokmak içinde oynadığı bir oyuncukla dikkatini dağıtıp kucağınıza alın 2 hafta sonra falanda kendi başına dışarı çıkabilir zaten tabi bu yaşadığınız yere bağlı yoksa her gün 1 saat 2 saat beraber çıkın yeşil bir alanda vakit geçirin

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir