Çocuğum için bir kedi sahiplenmeli miyim?

ocuk kedi sahiplenme

Kısa cevap HAYIR!, uzun cevap “Belki”, doğru koşullar altında ise “Evet”. Çocukluk yıllarını bir kedi ile birlikte büyüyerek geçirmek inanılmaz bir deneyimdir. Yavru kediniz ve çocuklarınız karşılıklı olarak muhteşem oyun arkadaşları olabilirler.

Kediler insanlara çok özel şekillerde bağlanan ve insanları koşulsuz şekilde kabul eden canlılardır. Çocuğunuz okulda ne kadar sıkıntılı bir gün geçirmiş olursa olsun kediniz evde hem kendisini hem de çocuğunuzu mutlu etmek, ilgi göstermek için bekleyecektir.

Kediler ile birlikte yaşayan aileler için bu durum aynı zamanda eğitici de bir araçtır. Çocuklar kedilerin bakımlarının bir parçası olarak sorumluluk almayı öğrenebilirler. Kendilerinden küçük ve zayıf canlılara yardım etmeyi ve ihtiyaçlarını karşılamayı öğrenmek onları empati yapabilen duyarlı bireyler haline getirecektir.

Dahası evde bir kedinin olmasının sağlık açısından da faydaları vardır. Yapılan son araştırmalara göre kediler ile birlikte büyümek sağlıklı bir bağışıklık sistemi oluşmasına yardımcı oluyor ve astım, alerji riskini de önemli ölçüde azaltıyor. Kediler tarafından üretilen az miktardaki proteinin çocuklara geçmesiyle çocuklarda bağışıklık sistemi güçleniyor ve yabancı maddelere karşı toleranslı bireyler olmaları sağlanıyor.

Kedinin sahibi sizsiniz! Çocuğunuz değil.

Kediler ile büyümek bu kadar muhteşem ise neden çocuğuma bir tane almamalıyım? Aslında almalısınız, tabi ki bir kedi sahibi olarak yapacağınız fedakarlıklara ve alacağınız sorumluluklara hazırsanız. Siz, çocuğunuz değil…

Kedi sahiplerinin kedilerin yaşamlarında önemli bir rolü vardır. Kediler daima bakıma ihtiyaç duyan canlılardır. Bu konuda büyük çocuklarınızdan yardım alabilsenizde asıl sorumluluk size aittir. İşte bu sorumluluklardan bazıları.

Kedinin beslenme ihtiyaçlarını karşılamak

Eğer kedinizi yaş mama ile beslerseniz günde 2-3 kez kedinize mama servis etmelisiniz. Yavru kedilerin ise daha sık beslenmeye ihtiyaçları vardır. Eğer kuru mama kullanırsanız, mamanın daima taze olduğuna ve bir günden fazla açıkta beklemediğine emin olmalısınız. Bunun dışında daima kedinize taze su sunabilmelisiniz. Elbette mama ve su kaplarını düzenli aralıklarla temizlemekte sorumluluğunuzun bir parçası olacak.

Kedi kumunu temizlemek

Kedinizin büyük bir kum kabına ihtiyacı olacak. Eğer büyük bir evde yaşıyorsanız kapların sayılarını artırmalısınız. Dışkıları ve idrarı temizlemek için günde iki kez kumu kontrol etmeniz de görevinizin bir parçası. Eğer evde sorumluluk sahibi bir ergen yaşıyorsa, bu işi ona devredebilirsiniz ancak çocukların bakteri bulaşma riski sebebiyle kedi tuvaleti konusunda hiç bir konuya dahil olmaması gerekmektedir.

Kediler için çevreyi güvenli ve eğlenceli hale getirmek

Kediniz özellikle de yavru ise çevrenin güvenilir olduğuna ve etrafta ona zarar verecek eşyaların bulunmadığına emin olmalısınız. Aynı zamanda günlük egzersizlerine devam edebilmesi için ona farklı olanaklar da sunmak zorundasınız. Kedinizin özel kedi mobilyalarına, kedi oyuncaklarına ve insanlarla gerçekleştirebileceği etkileşimli oyun zamanlarına ihtiyacı olacaktır. Oyun konusu çocuğunuzun altından kalkabileceği bir konu ancak tüm bu süreçte onları kontrol etmeniz gerektiğini unutmamalı ve kedinizin çok fazla oyun oynamadığına emin olmalısınız.

Kedinizin veteriner bakımı ihtiyaçları

Veteriner bakımı zaman ve para gerektiren bir konudur. Aşılama, kısırlaştırma gibi sebeplerle özellikle ilk yılında kedinizi sık sık veterinere götürmeniz gerekecektir. Bir barınaktan kedi sahiplenmek aynı zamanda kedinin aşılanmış ve kısırlaştırılmış olma şansını ciddi ölçüde artıracaktır. Barınaktan sahiplenseniz bile hastalandığında zaman zaman evde veya veterinerde bakıma ihtiyaç duyacağını unutmamalısınız. Çocuklar genelde veteriner ziyaretlerini severler ancak sorumluluğun sizde olduğunu bilmelisiniz.

Kedilerin davranışlarını kontrol altına almak

Kediyi sahiplenmeden önce kedilerin davranışsal kalıplarının farkında olmalısınız. Kediler gecenin bir saatinde miyavlayarak sizi uykunuzdan edebilir, mobilyalarınızı tırmalayabilir ve ellerinizi ısırabilirler. Bu durumlar aslında davranışsal bir sorun olarak bile görülmemelidir. Bu içgüdüsel yaklaşımları kontrol altına almak için eve tırmalama tahtaları almak, bol bol kedinizle oynamak gibi çözümler geliştirmek zorundasınız.

Kediler hakkında bilinmesi gereken her şeyi ve evde onları nasıl eğitmeniz gerektiğini öğrenmek tamamen sizin sorumluluğunuzdadır. Çocuklarınızdan kedinizin davranışları konusunda şikayetler aldığınızda bu konularla nasıl ilgilenmeniz gerektiğini öğrenmeniz gerekmektedir. Bunların dışında çok daha zorlayıcı davranışsal problemlerinde karşınıza çıkabileceğine hazırlıklı olmalısınız.

Çocuğunuzun kediniz ile geçirdiği zamanı yönetmek

Çocuğunuza kediniz ile nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretmelisiniz. Özellikle çok küçük çocukların başlarda daima sıkı kontroller altında kedilerle iletişime geçmesine izin verilmelidir. Küçük yaşlardaki çocuklar sert hareketlerde bulunabilirler ve bu sebeple kedilere nasıl davranılması gerektiğini, nasıl tutulması ve sevilmesi gerektiğini çocuğunuza öğretmeniz gerekecektir.

Eğer çocuğunuz kedinizin hoşuna gitmeyecek bir davranış gerçekleştirirse kedinin tırmalamalar ve ısırmalarla buna karşılık vereceğini anlamalısınız. Unutmayın yaralanmalardan kaçınmak için çocuğunuza kedilere saygı duyması gerektiğini ve kediler ile nasıl iletişim kurması gerektiğini öğretmek de sizin görevinizdir.

Ufak bir not: Yavru ve genç kediler oyunlarının bir parçası olarak sıklıkla tırmalama ve ısırma eğilimindedir. Bu sebeple hafif yaralara hazırlıklı olmalı ya da yetişkin bir kedi sahiplenmeyi düşünmelisiniz.

Ayrıca Çocuğunuz kedilere iyi davranıyor mu? başlıklı yazımızı da incelemenizi şiddetle tavsiye ediyoruz.

Kedinizi bir ömür sahipleneceksiniz

Aklınızda bulunsun bir kedi 20 yıl kadar yaşayabilir ve kedi bakımı tüm sürecin bir parçasıdır. İlerleyen zamanlarda çocuklarınız evden ayrılabilir ve onun bakımıyla ilgilenecek geriye kalan tek kişi siz olabilirsiniz. Dahası çocuğunuz ve kediniz pek de iyi anlaşamayabilirler. Belki de çocuklarınız sadece kedi insanları değillerdir ya da sahiplendiğiniz kedinin karakteri çocuğunuzun karakteri ile pek de iyi eşleşememiştir. Her ne şekilde olursa olsun kediniz ile ilgilenmek ve ona sıcak, mutlu bir yuva sağlamak tümüyle sizin sorumluluğunuzdur.

Son olarak kediler asla birer hediye olarak düşünülmemelidir. Kediler daima ilgiye ihtiyaç duyan bilinçli canlılardır. Eğer daima seveceğiniz, besleyeceğiniz, bakımını üstleneceğiniz ve 20 yıl boyunca buna devam edebileceğiniz üzerine bağlılık yemini edebiliyorsanız “EVET!” kediler sizin ve aileniz için muhteşem bir seçenektir. Aksi halde çocuğunuza geçici bir eğlence kaynağı arıyorsanız, peluş bir oyuncak edinmeyi düşünmelisiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir