Kedi mamalarında antioksidanların önemi

doğa ve kedi

Günümüzde antioksidanlar nihayet hak ettikleri değeri görmeye başladılar. Mamalarda uygun miktarlarda bulunan antioksidanların; hem mamayı taze tutmak hem de kedinizin sağlığını korumak gibi yararları vardır. Sağlık üzerindeki etkilerine bir göz atmaya ne dersiniz?

Antioksidanların kedilerin sağlığına olan katkıları

Evcil hayvanlarınızın sağlığını korumada antioksidanların büyük görevi vardır. Serbest radikallerin negatif etkilerine karşılık verdikleri için antioksidanlar vücudun büyük bir bölümü için faydalıdırlar.
Serbest radikaller metabolizmanın yan ürünleri olarak ortaya çıkarlar ve özellikle kediniz hasta olduğunda, yaşlandığında, herhangi bir zehirle teması halinde ya da yetersiz beslenme halinde sayıları hızla artar.

Serbest radikaller oksijen içermeleri ve bir elektronlarının eksik oluşundan dolayı oldukça reaktif durumdadırlar. Bu nedenle hücre çeperleri, proteinler ve DNA’nın yapısındaki elektronlarla bağ yaparak onları çalmaya eğilimleri vardır ve bu şekilde bir elektronunu kaybetmiş molekül de serbest radikal haline gelmektedir. Bu döngü böylece devam eder.

Bu moleküler ve hücresel zedelenmenin sona ermesi için antioksidan yardımına gerek vardır. Antioksidanlar kendi yapılarını serbest radikale çevirmeden hasarlı hücrelere elektron takviyesi yapabilmektedirler. Bu nedenle evcil hayvanınızın bağışıklık sistemini güçlendirmek ya da sağlıklı yaşlanmasını sağlamak için antioksidan takviyeli beslenmesinde yarar vardır.

Örneğin köpekler üzerinde yapılan bir çalışmadan antioksidan içerikli mama ile beslenen köpek grubunun normal mama ile beslenen gruba nazaran daha zor görevleri daha çabuk kavradığı gözlemlenmiştir. Araştırmacılar bu sonuçlar doğrultusunda antioksidanların beyin gelişimine olumlu yönde katkısı olduğu hipotezine varmışlardır. Bir başka çalışma ise 7 yaşında ve daha büyük köpeklerde antioksidan takviyeli beslenen grupta yaşa bağlı gelişen zihinsel yaşlanma kaynaklı bedensel sorunlardan daha az mustarip olma durumu tespit edilmiştir. Ayrıca antioksidan açısından zengin mamayla beslenen gruptaki köpeklerin diğer gruba göre aile üyelerini ve diğer hayvanları daha rahat tanıyabildiği görülmüştür.

Antioksidanların alerji, kürk ya da cilt problemi olan kedilere de yardımcı olduğu bilinmektedir. Koruma aşıları yapılmadan önce bile antioksidan açısından zengin mamalarla beslenen genç hayvanların bağışıklık sisteminde gelişim olduğu da gözlemlenmiştir. Tüm bu iyi özelliklerle beraber evcil hayvanınızın antioksidan takviyesi alıp almadığını nasıl bileceksiniz?

Kediler için antioksidan kaynakları

Kediler için ilk antioksidan kaynağı, besin değerleri yüksek, eksiksiz ve dengeli bir diyet olmalıdır. Bilinen en güçlü antioksidanlar; E Vitamini, C Vitamini, A Vitamini, Karotenoitler ve Selenyum’dur. Bunlar pek çok mamanın içeriğinde doğal olarak bulunmaktadır fakat vücuda alım oranlarını diyetin dengesini bozmadan artırabilmek için ayrıca takviye olarak da alınabilirler.

Tabi ki en iyi sonucu kedinizi kontrol eden veteriner ya da hayvan diyet uzmanlarının tavsiyeleri doğrultusunda alabilirsiniz. Evcil hayvanınıza yedirdiğiniz mamanın sağlıklı ve uzun bir hayat geçirmesine yetecek kadar antioksidan içerip içermediğini veterinerinize danışmayı ihmal etmeyin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir