Kedilerde clicker eğitimi

kedi egitimi

Kedilerde clicker eğitimi, bir istisna dışında köpeklerde uygulanan clicker eğitimiyle aynıdır. Ödül iyileştikçe daha çok çaba sarf edecektir! Kedinizi neyin motive ettiğini bulun; bu özel bir davranış, yiyecek ya da en sevdiği oyuncağıyla oynamak olabilir. Belki de tek istediği onu kucağınıza alıp bir yandan da ona ne kadar akıllı olduğunu söylemenizdir. Kedinizi işbirliğine yöneltecek ve daha fazlasını isteyecek şey her neyse, o kedi eğitimi için size gerekli olan bilettir.

Clicker eğitiminin arkasındaki fikir basittir: Kediniz sizin istediğiniz şekilde davrandığında, bunu ona hemen belli etmek. Yine de buradaki ‘hemen’ hareketi problem olabilir. Zamanla beyniniz kedinin yaptığı şeyi kaydedeceği için siz ona, “Aferin oğluma!” deyip davranışı bozarsanız istediğinizi geciktirmiş olacaksınız. Dolayısıyla kediniz başka bir şeye yönelecek, sizin istediğiniz şeyle ilgili yanlış fikre kapılacaktır. İster evcil hayvan malzemesi satan yerden edindiğiniz olsun isterse tükenmez kalem olsun, clicker görevi gören alete, davranış gerçekleşir gerçekleşmez dokunarak ses çıkartın.

Doğru anda tıklama alıştırması yapmak için arkadaşınızdan rastgele anlarda masaya hafifçe vurmasını isteyin. O her masaya vurduğunda siz de alete dokunun. Böylece yanlış dokunuşlarınızı fark edeceksiniz. Asla beceremediğinizi düşündüğünüz için alıştırmayı bırakmayın ve başarılı olana kadar devam edin.

Clicker eğitiminin ne olduğunu anlamak için kedinin bakış açısıyla olayları görmek gerekir. Aklınızda bir şekil düşünün ve arkadaşınızdan bunu hiç bir ipucu olmadan çizmesini isteyin. Doğru yöne giderken aleti tıklatın, yanlış yöne giderken sessiz kalın. Bu alıştırma sizi hem güldürecek hem de sinirden ağlamanıza neden olacaktır. Bir de kedileri düşünün! Unutmayın, insan sesleri, kediler için ikinci bir dildir!

Yeterli alıştırmayı yaparak clicker’ı doğru anda kullanmayı öğrendiğinizi düşündüğünüzde kedinizle çalışmaya başlayın. Kedinizin ne yaptığını izleyin ve ardından yeniden yapması için bekleyin. Kural: tıklama, ödül.

Tıklama, devamında güzel bir şey geleceğinin işaretidir. İlk başta şaşırtıcı bir durumdur. Eğer kedinizin oturmasını istiyorsanız bunu yapana kadar bekleyin, sonra tıklayın. Ödülü hemen verin. Böylece ödülü almak için harekete geçtiğinde tekrar oturması için başka bir fırsat doğar. Üçüncü ya da dördüncü tekrarlayışta kediniz şüphelenir. Onu şöyle düşünürken görürsünüz: “Oturdum, ses duydum ve ödül aldım. Yine oldu. Acaba yine olmasını sağlayabilir miyim?” Kediniz böylece clicker eğitiminin ne olduğunu anlayacak, siz de daha fazla ders ve ödül vereceksiniz çünkü kediniz yeni şeyler öğrenme konusunda heyecanlanacaktır.

Üst üste istediğiniz sonuçları almaya başladığınızda buna sözlü bir komut ekleyin. Sözlü komutu yerleştirdiğinizde buna bir el işareti ekleyin. Davranışlar arasında bağlantıyı sağladığınızda komutların sırasını değiştirin ki kediniz alıştığı bir rutini değil sizin komutlarınızı takip edebiliyor olsun.

Kediler zekidir ve eğitilebilirler. Yeter ki şunu unutmayın: Kediler düzen aktörleridir. Tek soruları, “Benim motivasyonum ne?”dir.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Büşra  -  Haz 3, 2017 / 11:19

Benim de galiba 2 yaşında bir sokak kedim var. Eve yeni geldi. Lazer ile eğitim yapabilir miyim?

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir