Yaşlı bir kedi sahiplenmek için 7 sebep

yaşlı kedi

Neden yaşlı bir kediyi sahiplenmeyesiniz? İşte size yaşlı bir kedi sahiplenmek için 7 güzel sebep.

  1. Yavru kedi sahiplendiğinizde henüz kişiliği gelişme sürecindedir.  Bunun sonucu olarak kedinizin bir kucak kedisi mi yoksa bağımsız bir kedi mi olacağını tahmin etmek güçtür.  Yaşlı bir kedinin kişiliği oturmuştur ve bunu anlamak kolaydır. Fakat ufak bir not düşelim.  Barınaklardaki stres ve korku kedinizin karakterini size tam olarak gösterememesine sebep olabilir.
  2. Yaşlı kediler doğal olarak olgundur.  Yaşlı bir kediyi sahiplenmek, yavru kedilerin aşırı aktif, meraklı ve her şeye karışan hareketlerine maruz kalmayacağınız anlamına gelir. Yaşlı kediler daha sakindirler, yine de insanlarla ve diğer kedilerle hoş oyun saatleri geçirmekten büyük keyif alırlar.
  3. Neredeyse her zaman yaşlı kediler eğitimlidir. Kum kabını nasıl kullanacaklarını hatta tırmalama tahtasının ne işe yaradığını bilirler. Bu sayede güzel kanepelerinize ve pahalı perdelerinize pençelerini yaklaştırmazlar.
  4. Büyümüş olmaları aynı zamanda yaşlı kedilerin sık sık uyumaktan hoşlanacağı anlamına gelir. Çoğu yaşlı kedi siz kitap okurken, televizyon izlerken ya da uyurken yanınıza kıvrılmaktan daha fazlasını istemeyecektir. Yanınızda mırıldayarak uyuyan bir kediden daha güzel ne olabilir ki?
  5. Kedi yaşam rehberlerine göre AAFP örgütü tarafından 11 yaşından büyük kediler yaşlı kabul edilir. Yine de çoğu kedinin 20’li yaşlara kadar yaşadığı görülmüştür. Yani kedinizin sizinle daha yaşayacak uzun bir ömrü olacaktır. Bu şansı kaçırmamalı ve olabildiğince çabuk kedinizi sahiplenmelisiniz.
  6. Çoğu durumda, yaşlı bir kedi kısırlaştırılmış halde olacaktır.  İlave olarak yavru kedilerde sürekli gerekli olan aşı ve parazit tedavilerine çoğunlukla ihtiyaç duymayacaktır. Elbette bu durum kedinizin düzenli veteriner kontrollerine ihtiyacı olmadığı anlamına gelmez.  Çoğu veteriner 6 ayda bir düzenli kontrolleri uygun bulmaktadır.
  7. Yaşlı kediler için barınaklar kabus gibidir. Bir yaşlı kediyi sahiplenmek bir kedinin hayatını kurtarmaya eşdeğerdir. Kediniz bunun karşılığını size daima sadıklığı ve arkadaşlığı ile ödeyecektir. Buna emin olabilirsiniz..

Bugün yaşlı bir kedi sahiplenmek için güzel bir gün. Hemen bir barınağa gidin ve yaşamınıza değer katacak, yaşlı bir kedinin hayatınızın parçası olmasına izin verin.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir