Yavru Kedilerde Tuvalet Eğitimi

sari kedi yavrusu 3

Pek çok insan gibi evinize kedi almayı planlıyorsunuz? Aklınıza ilk gelen sorulardan biri de tuvalet temizliği. Bilindiği gibi kediler tuvaletlerini yaparken kum ve benzeri şeylerin üstünde yapmaya özen gösteren bir hayvan türüdür.

Olgun bir kedi bunu rahatlıkla uygularken yavru kediler bu konuda biraz daha farklıdır. Eğer yavru kedi annesiyle beraber büyürse bu davranışı annesine bakarak alışkanlık haline getirmekte zorlanmaz. Peki yavru kedinizi pet shoptan alıp eve getirmişseniz veya her hangi bir nedenden dolayı tuvalet temizliğini nasıl yapacağını bilmeyen bir yavru kediniz varsa ne yapacaksınız? Bu alışkanlığı nasıl öğreteceğinize dair bir fikriniz yok mu? İşte o zaman doğru adrestesiniz. Öncelikle şunu unutmamanız gerekir. Pet shoptan alıp eve getirdiğiniz kedinizin size ve bulunduğu ortama uyum sağlaması için ona zaman tanımanız gerekir. Eğer yavru kediniz kendi tuvaletini yapamayacak bir durumda ise sizin yardımınıza muhtaç demektir. Bu noktada ona ebeveyni olarak yardım etmelisiniz . Bir aylıktan küçük kedilerin tuvaletlerini tek başlarına yapabildiklerini düşünüyorsanız maalesef bu konuda büyük bir yanılgı içindesiniz. Pek çok yavru kedi tuvaletini tek başına yapmayı başaramadığı için zehirlenerek ölmektedir. Bu sebeple yavru kedi sahiplerinin bu konuda onları alıştırması ve eğitmesi hayati önem taşımaktadır.

  • Öncelikle yavru kediniz için uygun bir ortam yaratın.Kum kabını kedinizin rahat olabileceği, fazla ayak altında bulunmayan ve rahat bulabileceği bir ortama bırakın.
  • Kum kabını sakin bir yere koymaya ekseriyetle dikkat etmelisiniz.
  • Kum kabının içtiği sudan veya yemek yediği kaplardan uzak bir yerde olması da önem arz etmektedir.
  • Kum kabının kedinizin rahat edebileceği genişlikte olmasına dikkat edin.

Yavru kediler yemek yedikten çok kısa bir süre sonra tuvalet ihtiyacı duyarlar. Olgun bir kedi tuvaletini yaparken genital bölgesini yalayarak temizler. Siz yavru kediniz için önceden ıslatılmış bir parça pamuk yardımıyla genital bölgesini temizleyerek sorunu rahatlıkla aşmasına yardımcı olabilirsiniz.
Kendiniz belli bir olgunluğa erişince kendi tuvalet temizliğini kendisi yapacaktır. Ancak bu süreç boyunca kedinizi kuma götürüp günde bir kaç kez ıslak pamukla anüs bölgesini hafifçe ovmalı, bu işlemi yaparken hafifçe patisiyle kumu eşelemelisiniz.  Bir müddet sonra kediniz tuvaletini kullanmayı öğrenecektir.

İlgili Yazılar