Kedinizi düzenli olarak taramanız için 6 sebep

kedi taramak

Kediler, kendi tüylerini yalayarak düzeltmeleri ve temizlemeleri ile tanınırlar. Dilleriyle ulaşamadıkları yerlere patileri ile ulaşabilirler. Yaladıkları patileri hala ıslakken kulaklarını ve başlarının üstünü tararlar.

Buna rağmen kedilerin taranma ritüellerinde zaman zaman bizlere de ihtiyaçları olur.  İşte bu noktada bu ritüele dahil olmanız için 6 önemli sebep;

1- Kedinizi dokunulmaya alıştırın

Kedinizi taradığınız esnada onunla bir dokunsal temas kurarsınız. Tüyleri tarama işlemi tamamen kedilerin kendi tüylerini yalamaları ile benzerlik gösterir. Kedinizin tüylerini taramanız ilerideki ilişkinizin perçinlenmesi açısından size ve ona yarar sağlayacaktır.

2- Kedinizde gelişen değişiklikleri kontrol edin

Tarama işlemi esnasında kedinizi daha yakından kontrol edebilme fırsatını yakalarsınız. Düzenli tarama herhangi bir hassaslaşmayı, tüylerinde gelişen bir rahatsızlığı, kulak kirlerinin birikimini erkenden keşfetmenize yardımcı olur. Sağlık durumundaki herhangi bir bozukluğun önceden keşfedilebilmesi kedinizin hayatı üzerinde oldukça önemli bir etkiye sahiptir.

3- Kediniz ile aranızdaki bağı güçlendirin

Kedilerin doğumdan hemen sonraki zamanlarda anneleri tarafından yalanarak tüylerinin temizlenmesi onlar için en değerli anılardan bir tanesidir. Kediler kimi zaman sosyal ilişkilerini güçlendirmek için birbirlerini de yalayabilirler. Hatta kimi zaman sahiplerinin saçlarını ve ellerini yalama huyları da olabilir. Aynı noktadan yola çıkarak siz de onu taradığınız zaman hem aranızdaki bağlılığı hem de güven duygusunu artırabilirsiniz.

4- Tüy dökülmesinin önüne geçin

Kediler kendilerini yalayarak dökülmüş tüylerin bir kısmını yutarlar. Fakat taramanız sayesinde evin içinde uçuşan ve her yere yapışan tüylerin de önüne rahatlıkla geçebilirsiniz. Özellikle tüy dökme dönemlerinde bu bakım daha da çok önem kazanmaktadır.

5- Özel kediler özel bakıma ihtiyaç duyar

Yalanmakta zorluk çekebilecek fiziksel ya da zihinsel engeli olan kedilerin sizin tarafınızdan taranarak daima rahatlatılması gerekir. Ulaşamadıkları ya da hiç yalayamadıkları yerlerin sizin tarafından düzenli olarak fırçalanması hem zihinsel hem de fiziksel sağlıkları açısından önemlidir. Aynı şekilde obez ya da yaşlı kedilerin de benzer bir bakıma ihtiyacı olacaktır.

6- Özel cinsler özel bakıma ihtiyaç duyar

Bazı uzun tüylü ve saf kan cins kedilerin taranma ihtiyacı normal kedilerden fazla olabilir. Saf kan cins bir kedi edinmeyi düşünüyorsanız büyümeleri esnasında nelere dikkat etmeniz gerektiğini önceden iyice öğrenmelisiniz. Aksi takdirde düzenli ve sık bir bakıma ihtiyacı olan bir cins taranmadığında çeşitli sağlık problemleri ile karşılaşılabilir.

Bonus: Diş ve tırnak bakımını aradan çıkarın

Hazır mama ile beslenen kedilerde diş plaklarının oluşması olasıdır ve yine sadece ev içinde yaşayan kedilerin tırnaklarının düzenli olarak kesilmesi önem arz eder. Bu rutin tımarlama işlemi sonrası kediniz yumuşayacak ve uyuşuklaşacaktır. Bu ortam kedinizin olağan tırnak ve diş bakımı için muhteşem bir zamanlamadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir