Kedi kumu kokusu nasıl giderilir?

kedi kumu koku

Çoğu kedi sahibi sürekli aynı soruyu tekrarlar; kedi tuvaletindeki kokuyu nasıl azaltırım? Doğrusu, normalde kedi tuvaletinin koku yaymaması gerekirdi ve kum kabını oturma odanızda ya da yatak odanızda bulundurmanız sizin için bir sorun oluşturmamalıydı.

Eğer burnunuza kum kabından kötü kokular geliyorsa, kum kabını uzaklaştırmak ya da parfümlü kedi kumu kullanmak gibi çözümlere gitmemelisiniz. Çünkü bu problemi sadece sizi için çözecektir. Kediniz için ise bu durum daha ciddi sıkıntılara bile neden olabilir. Yapılması gereken doğru şey kokunun kaynağını bulmak ve kedi tuvaletinin kokmadığına emin olmaktır. İşte size kedi kumu kokusunu önlemek için yapabileceğiniz bir kaç öneri.

Kum kabını temiz tutun

Öncelikli çözümünüz kedi tuvaletini daima taze ve temiz tutmak olmalıdır. Bunun anlamı günde iki kez katı atıkları almalı ve kısa aralıklarla tüm kumu değiştirmektir.

Kedinizin mamasını değiştirin

İçeriye ne giriyorsa er ya da geç o çıkar!  Piyasada dışkılamayı azalttığını ve keskin kokulu idrarı azalttığını söyleyen pek çok kuru ve yaş kedi maması bulunuyor. Aynı zamanda çiğ et diyetininde kum kabı kokusunu ciddi ölçüde ortadan kaldırdığı bilinen bir çözüm.

Kedilerde Çiğ Et Diyeti başlıklı yazımızı inceleyerek bu konu hakkında daha detaylı bilgi edinebilirsiniz.

Eğer kedinizin beslenmesinde herhangi bir değişiklik yapmamanıza rağmen “artıkları” katlanılmaz hale geldiyse mutlaka veterinerinizle görüşmelisiniz. Dışkılamada ki değişimler parazit enfeksiyonları gibi pek çok medikal problemin belirtisi olabilir. Her şey hallolduktan sonra veterinerinize, kedinizin diyetine probiyotikler ekleme konusunu danışabilirsiniz..

Kedi kumunu değiştirin

Çoğu kedi kumu markası kokuyu farklı şekillerde yok ettiğini iddia eder. Kullanılan karbonat benzeri maddeler ya gözenekli kristaller en sık karşılaşılan yöntemlerdir. Farklı kum çeşitleri ve özellikleri hakkında bilgi edinmek için Kedi kumu seçiminde nelere dikkat edilmelidir? başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Kedim kakasını örtmüyorsa ne yapacağım?

Evet bu gerçekten de kokunun kaynağı olabilir. Bazı kediler “artıklarını” kuma gömmeye zahmet etmezler ve bu durum ciddi bir koku sorununu beraberinde getirebilir. Böyle bir durumda yavru ve yetişkin kedilerin zaman içerisinde eğitilebildiği ve kumları örtmeleri sağlanabildiği bilinmektedir.

Kediniz dışkısını örtmeden tuvaletten çıktığında onu yeniden kuma götürmek ve örtmesini beklemek iyi bir çözümdür. Ardından kedinizi kedi ödül mamaları ile ödüllendirmeli ve bu eğitim şemasını her seferinde yenilemelisiniz, ta ki kediniz her seferinde artıklarını örtmeyi öğreninceye dek.

Yine de bu taktik her zaman etkili değildir. Bazı kedileri eğitmek özellikle de yetişkin kediler söz konusu olduğunda zorlayıcı ve stresli olabilir. Eğer her şeyi yapmanıza rağmen kediniz kakasını örtmüyorsa; kedinizin diyetini değiştirebilir ve tercihen kediniz tuvaleti her kullandığında kumu temizlemeyi deneyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

3 yorum

Arkadakar kedi kumu koku sorunu yüzünden evde başım dertteydi ne kadar degistirsemde kumu yinede koku oluyordu öylesine deniyim derken kuma bebek kolonyasi sıkıp iyice kumu elegiyle karıştırdım sonuç harika hem kum kokusu 0 a indi hemde surekli bi bebek kolonya kokusu var bimde satiliyor kesinlikle deney in sonuc harika

Cevapla
emine efe  -  Haz 22, 2018 / 14:54

SERAY BEBEK KOLONYASININ ADI NEDİR. NELİ BU KOLONYA. AYNISINI ALALIM..

Cevapla
Catlover  -  Oca 6, 2019 / 05:28

Saçmalamayın artık bebek kolonyası nedir ya…zaten kumun kokulu olanları var. Sık temizlemezseniz hepsi de kokar.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir