Kediler için evinizdeki tehlikeler

kediler

Herkesin bildiği gibi yavru kedilerin daima harcayacakları büyük miktarda enerjileri vardır. Merak duygusuyla birleşen bu enerji; yüksek raflara tırmanmayı ve yeni nesneler ile oynamayı beraberinde getirir. Haliyle yavru kediler bunun sonucu olarak sürekli bir yerden başka bir yere koşar, sıçrar ve hareket eden her şeyin üzerine pençe atarlar. Yavru kediler için normal, içgüdüsel olan bu davranışları nedeniyle, her evde büyüyen kedi yavrusu çeşitli tehlikelerle karşı karşıyadır. İşte bu noktada evlerde büyüyen yavru kedileri hatta yetişkin ve enerjik kedileri güvende tutmak için yapabilecekleriniz;

Hangi bitkilerin zehirli olduğunu öğrenin (ya da hangi bitkilerin potansiyel tehlike içerebileceğini) ve onları evinizden kaldırın.

Tüm ilaçlar ve toksik maddeleri (ev temizlik malzemeleri gibi) çocuk kilitli sürgülerle güvenli dolaplara saklayın.

Toksik yağlar içeren kurutulmuş kokulu çiçeklerin tüketilmesine karşın daima bu türde çiçekleri kedilerin erişemeyeceği yerlerde muhafaza edin.

Klozet kapaklarını kapalı tutun; sıçrayıp bir yudum almaya karar veren kediler için bu durum kötü sonuçları beraberinde getirebilir. Yavru bir kedi içine düşüp, boğulabilir ya da klozet temizleyicilerinde bulunan zehirli kalıntılar, özellikle her sifonla yenilenen temizleyiciler sorun yaratabilir.

Asla başında bir insan olmadan küveti ya da lavaboyu dolu halde bırakmayın.

Küçük nesneleri (bozuk paralar, iğne ve iplik, diş ipi, kauçuk şeritler, ataç, saç tokaları, vb.) kedilerin ulaşabileceği yerlerden uzak tutun.

Yalnızca güvenli kedi oyuncakları kullanın; oyuncakları oyun aralarında kedinizin ulaşamayacağı yerlere koyun.

Misina ve kanca takımlarını kedilerin ulaşamayacağı depolama yerlerinde tutun. Veterinerler yıllardır kedilerin ağız ve pençelerinden bu tip eşyaları çıkarmaktadır ve bir avuç misina yutulması halinde bağırsak parçalanmaları gerçekleşebilir.

Pencere ve perdelerinizin sağlam ve güvenli bir şekilde sabitlendiğine emin olun.

Perde ve güneşlik için kullanılan ipler boğulmaya neden olabilir. Fazla uzun kordonları bağlayarak toplayın ya da kısaltın.

Mum gibi alev içeren nesneleri ortada bırakmayın.

Şömine veya ahşap soba gibi ısı kaynaklarını güvenli hale getirin.

Bir kedi hala içinde sıcak giysiler olan bir kurutucuda uyuma arzusuyla içine girebilir. Yıkama ve kurutma makinelerinin kapaklarını sürekli kapalı tutun. Çalıştırmadan önce her zaman kontrol edin! Not veya renkli post-it hatırlamanız size yardımcı olabilir.

Yiyecek alma işinizi bitirir bitirmez buzdolabı ya da derin dondurucunun kapısını kapatın. İkinci buzdolabı ya da derin dondurucunuz için ayrı bir yer varsa, onun kapısının da her zaman kapalı olduğundan emin olun. Hiç kullanılmıyor ise, kapısını kilitlemeyi deneyin.

Mutfakta daima dikkatli olun. Sıcak bir ocak, açık fırın kapısı veya ekmek kızartma makinesi kedilerde yanıklara neden olabilir. Her kullanımdan sonra mikrodalga kapağını mutlaka kapatın. Ayrıca çocuk kilitli kapı mandallarına sahip dolaplar, keşfetmeye meraklı bir yavru kediyi önlemek için idealdir.

Çekyat ya da katlanan yataklar, açılır kapanır kanepeler, çekmece veya sallanan sandalyeler kullanıyorsanız daima çok dikkatli olun. Kediniz bu nesnelerin içine veya altına gizlenmiş olabilir ve bu durum ezilme tehlikesi oluşturabilir.

Oyun oynarken kediler bazen elektrik kablolarını kemirebilirler. Bu durum elektrik çarpmasına veya ölüme neden olabilir. Gevşek elektrik kablolarını bağlayın ve gözden uzak tutun. Ya da, elektronik mağazasına giderek tüm kabloları içine alan büyük plastik kablo kanallarından satın almayı deneyin.

Birçok insan gıdası kediler için sorunlara neden olabilir. Evlerde sıklıkla karşılaşılan çikolata, kahve ve çay; sinir sistemi veya üriner sistemde hasar hatta kalp kaslarında uyarıma neden olabilecek tehlikeli bileşenler içermektedir. Çikolata tüketimi ishal nöbetleri ve ölüme kadar uzanan sindirim sorunlarına neden olabilir. Bu sebeple tüm çikolata, şekerleme ve diğer şekerlerin kedinizin ulaşılamayacağı yerlere yerleştirilmesi hayati önem taşımaktadır.

Üzüm ve kuru üzüm kedilerin böbreklerine zarar verebilen pek bilinmeyen bir toksin içerir. Bu yüzden üzüm mamülleri konusunda daima dikkatli olunmalıdır.

Tütün maddeleri, nikotin sakızı ve yamaları, kediler için zehirli maddeler içerir ve ölümcül olabilir.

Tutamaçlı plastik torbalar veya kağıt torbalarda kedinizin kafasının sıkışma ihtimali olabilir. Özellikle hışırtı çıkaran plastik torbalara kedilerin büyük hayranlığı vardır. Bu torbaları ortada bırakmamanız olası kötü bir durum için önemli bir önlemdir.

Kediler bağcık ve ipliklere olan hayranlıklarıyla bilinirler. Ancak bu nesnelerin yutulması bağırsaklarda ciddi komplikasyonlara yol açabilir. Bu sebeple Tüm iplik, bağcık, vb. nesnelerin meraklı kedilerin erişemeyeceği yerlerde tutulması önerilir.

Mutfak tezgahı üzerinde kalan plastik veya alüminyum folyo üzerindeki artık et suları kedilerinizin ilgisini çekilebilir. Plastik veya folyo yutulursa, boğulma veya bağırsak tıkanıklığına neden olabilir. Rosto yapmak için kullanılan et ipleri de yine tehlikeli olabilir.

Pişmemiş et, balık ve kümes hayvanları E.coli ve Toksoplazma gondii gibi paraziter hastalıklara neden olan bakteriler içerir. Kedilere bu çiğ gıdalar verilecekse mutlaka güvenli olduğundan emin olunmalıdır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir