Kedilere Ev Yemeği Vermek Zararlı mıdır?

kedi ev yemegi

Kedinize ev yemeği vermek istiyorsunuz ama bunun ne kadar doğru veya ne kadar yanlış olduğunu bilmiyorsunuz? Hemen belirtelim belli oranlarda onlara yarar sağlayacak ev yemeklerini vermenin hiçbir sakıncası yok. Kedilerinize hazırlayacağınız ev yemeklerinde ölçülü davranarak kedinizi daha sağlıklı olmasını da sağlayabilirsiniz. Peki evde kedileriniz için zararlı olmayan besinleri biliyor musunuz?

*Kedilerin baş tacı olan ciğer; vitamin ve enerji deposu olduğundan dolayı kedilere zarardan çok yararı dokunmaktadır. Keskin ve lezzetli kokusundan dolayı kedilerin en sevdiği ev besinidir.

*Kedilerinize eğer yumurta vermek istiyorsanız sadece sarısını vermelisiniz yada akı ile birlikte iyice kaynatarak hepsiniz verebilirsiniz. Haftada bir kere vermenizde fayda var.

*Kedilerinize evde hazırlayacağınız ev yemeklerinde kesinlikle tuzdan ve baharatlardan kaçınınız. Tuzlu ve baharatlı besinler kedileriniz için zararlı olabilir.

*Süt herkesin bildiğinin aksine kediler için zararlı olabilecek bir besindir. Kedinize süt verdiğiniz zaman kedinizin kilosu başına bir gram süt verilmesi önemlidir. Hatta sütü sulandırarak verilmesi en doğru yol olacaktır.

*Evinizde kedilerinize verebileceğiniz makarna, patates ve bulgur gibi yemeklerin sadece pişmiş bir şekilde verilmesi gerekir. Yalnız kedinize nişasta bakımından zengin besinleri verirken dikkatli olmanızı öneririz. Çünkü tahıllar kedinize hızla kilo aldırarak onları obez bir kedi haline getirebilir.

*Kediler için bir diğer sağlıklı ve zararsız olan ev yiyeceği kaşar peyniri ve beyaz peynirdir. Tabi bunları da verirken tuzsuz olmasına özen göstermemiz gerektiğini unutmamalıyız.

*Kedinize ev yemeği olarak balık yada et mi yedirmek istiyorsunuz? Onun için balığın ızgaralık ve kılçıksız olanı makbuldür ve et için de iyi pişmiş ve kemiksiz olmasına dikkat etmeniz yeterlidir.

İlgili Yazılar