Hangi kedi kumunu kullanmalıyız?

DSC 3710

Kedi sahiplerinin karşılaştıkları en büyük problemlerden bir tanesi de doğru kedi kumunu bir türlü bulamamalarıdır. Kedi ihtiyacını tam anlamıyla karşılayacak olan kedi kumumuzu bulabilmemiz için ilk başta hangi kedi kumunu kullanmamız gerektiğiniz bilmemiz çok önemli. Çünkü kedilerde esas olan sorun kötü kokunun yanında tozumama, uzun ömürlü olma, çamurlaşmama ve her bütçemize uygun olan kumu bulmaktan geçmektedir.

Kediler genellikle ev ortamlarına çok çabuk alışırlar. Böylelikle de tuvalet eğitimini de kolay kazanmasını sağlayabilirsiniz. Bunun için ilk önce sağlıklı ve kaliteli bir kedi kumu çeşidi seçmeli ve kedinin  tuvalet alışkanlığını kendi evinizin fiziki şartlarına göre uygun bir şekilde tasarlayabilirsiniz. Ayrıca da hijyen ve çiş kokusunun önlenmesi için de kedi kumu çok önemli bir yere sahiptir. Kedi, doğası gereği ne kadar temiz olursa olsun, kumları yeterince temiz olmazsa tuvaletini kumuna yapmayabilirler. Biz insanlar örneğin; temizlenmemiş bir banyoda bile ne kadar duş alabiliriz ki? Kediler tıpkı biz insanlar gibi temizliğe dikkat eden canlılardır. Peki en sevdiğiniz sizlerin ev arkadaşınız olan kedinize hangi kumu kullanmamız gerektiğini biliyor musunuz? Bilmeyenler için hangi kedi kumu daha sağlıklı olduğunu açıklayacağız.

ÇAM KEDİ KUMU

Son derece sağlıklı ve organik olan çam kedi kumu kedinizin tuvaleti için son derece idealdir. Kediler için sıvı ve kokuyu yüksek derecede hapseden çam kedi kumu, yüksek emiş gücü ve doğal yapısı sayesinde kediler bu kuma çabuk adapte olurlar. Çam kedi kumu kesinlikle kanserojen içermemektedir. Hem tamamen doğal hem katkı maddesi içermeyen hem de kolay temizliği sayesinde de en çok tercih edilen kum çeşitlerinin arasında yerini almaktadır. İlk kez bu kumu kullanacak kişiler için kedileri kumu yadırgamaması için, üstüne ilk başta kedinizin önceden kullandığı kumdan biraz koyabilirsiniz. Böylelikle kediniz zamanla yeni kumuna daha çabuk alışacaktır. Çam kedi kumu ıslandıkça dağılmaya ve tozlaşmaya başlayacaktır. Bundan dolayı da kum kabını günde bir çalkalamanız gerekmektedir. Bu sayede tozlaşan kumlar alt tabakaya yerleşecektir. Kumunuz tamamen tozlaştıktan sonra ise eski kumu atarak yeni bir kum ile tamamını değiştirebilirsiniz.

İlgili Yazılar