Kedilerde kronik böbrek yetmezliği

böbrek yetmezliği

Hastalık incelendiğinde, her 1.000 kediden 16’sı kronik böbrek hastalığından muzdariptir. Bu hastalık her yaştaki kedide görülebilir ancak daha yaygın olarak yaşlı kedilerde görülmesi olasıdır.
Böbrek yetmezliği çok yavaş ilerler. Kan basıncı, kan şekeri, kan hacmi, suyun bileşimindeki kan ve pH seviyeleri, kırmızı kan hücreleri üretimi ve bazı hormonların düzeni bozulur. Belirtiler bu şekilde ortaya çıktığında çok geç olabilir ve tedavi yeterli gelmeyebilir. Bu durumda genellikle, böbrek o ay içinde işlevselliğini kaybeder ve bunu telafi etmek için yıllar gerekebilir.

Kronik böbrek yetmezliğinin geri dönüşü olmasa da, tedavi ve hastalığın yönetimine katkıda bulunan faktörler ve hastalığın ilerlemesini yavaşlatacak önlemler vardır.

Kedilerde kronik böbrek yetmezliğinin belirtileri nelerdir?

Belirtiler genel olarak yavaş yavaş ortaya çıkar ve uzun bir zaman diliminde gerçekleşir. Bununla beraber sık karşılaşılan belirtiler aşağıdadır.

 • Anoreksiya
 • Kusma
 • Uyuşukluk
 • İshal
 • Kabızlık
 • Depresyon
 • Kilo kaybı
 • Artan susuzluk
 • Akut körlük
 • Nöbetler ve koma
 • İdrarda kan (Hematüri)
 • İdrara çıkma sıklığında ve idrar miktarında artış

Kedilerde kronik böbrek yetmezliğinin sebepleri nelerdir?

Böbrek hastalığı ve yetmezliği nedenleri arasında; üriner tıkanıklık (ya da üreter ve idrar yolları tıkanıklığı), çeşitli ilaçlar, lenfoma (bağışıklık sistemi urları), diyabet (Diabetes Mellitus) ve genetik faktörler bulunabilir.

Habeş veya Pers kedileri böbrek yetmezliğine eğilimli olarak doğdukları için, özellikle bu iki cins kedi sahiplerinin bu durumun farkında olmaları önemlidir.

Kedilerde kronik böbrek yetmezliği nasıl teşhis edilir?

Kediniz; tam kan profili, kimyevi kan profili, tam kan sayımı ve idrar tahlili de dâhil olacak şekilde kontrol edilecektir. Kronik böbrek yetmezliğinde ayrıca anemi, anormal elektrolit düzeyleri ve yüksek kan basıncı da görülebilir. Buna ilave olarak protein enzim düzeyleri, kreatifin (organik asit) ve kan üre azotu (BUN) gibi kimyasal maddelerde yüksek olacaktır.

Ayrıca x-ray ve ultrason cihazları yardımıyla böbreğin boyutları incelenebilir ve bu bilgi tanı konusunda yardımcı olabilir.

Kedilerde kronik böbrek yetmezliği nasıl tedavi edilir?

Kronik böbrek yetmezliği için tam bir tedavi olmamakla birelikte, semptomları azaltmak ve hastalığın gelişimini yavaşlatmak için yapılabilecek şeyler bulunmaktadır.  Bunların başında veteriner tarafından reçete edilecek özel diyet, diğer düşük protein, fosfor, kalsiyum ve sodyum içeren gıdalar gelir.  Özel olarak formüle edilmiş mamalar potasyum ve doymamış yağ asitleri (omega 6 ve omega 3) açısından oldukça faydalıdır. Bu mamaların olumsuz yanı genellikle lezzetli olmamalarıdır.

Özel diyet konusunda başarılı olunamadığı durumlarda ton balığı suyu, tavuk suyu, ya da diğer lezzet arttırıcılardan küçük miktarlarda veteriner rehberliği ile kullanılabilir.

Vücutta hidrasyon çok önemlidir. Kedinizin içmesi için her zaman temiz ve yeterli su bulundurmalısınız. Eğer kediniz için dehidratasyon (su kaybı) teşhisi konuldu ise, damardan ek sıvılar verilebilir.
Fosfor birleştiriciler ve D vitamini takviyeleri genellikle kalsiyum ve fosfor dengesini iyileştirmek amacı ile ve böbrek yetmezliğinin ikincil etkilerini azalmak için kronik böbrek yetmezliği olan kedilere verilir. Mide ülseri ve gastrit tedavisinde H-2 reseptör antagonistleri veya diğer ilaçlar kedinizin iştahını artırmaya yardımcı olabilir.

Semptomlar ve koşullarına bağlı olarak kullanılabilecek diğer ilaçlar şunlardır:

 • Kan basıncını azaltmak için antihipertansif ilaçlar
 • Doğal kan basıncını düşürmek için anjiyotensin ve enalapril ilaçlar
 • Kırmızı kan hücrelerinin üretimini teşvik etmek ve dokulardaki oksijeni arttırmak için eritropoietin
Kedilerde kronik böbrek yetmezliği ile birlikte yaşam

Kronik böbrek yetmezliği ilerleyen bir hastalıktır. Bu hastalıkla yaşayan kedilerde; reçete edilen ilaçlarda ve verilen diyetlerde değişiklik yapılmasının gerekli olup olmadığından emin olmak için sıklıkla check-up ile kontrol önem arz eder. Kedinizin hastalığının şiddetini ve ilerlemesini prognoz etmek (öngörmek) uygun tedavi yöntemlerine bağlıdır. Kedinizin hastalığı ve tedavisi birkaç ay ya da yıl sürebilir. Bu hastalığı yönetmenin en iyi yolu, veterinerin verdiği tedavi ve reçeteleri takip etmektir.

Kedilerde kronik böbrek yetmezliği nasıl önlenir?

Henüz böbrek hastalığını önlemek için bilinen bir yöntem bulunmamaktadır.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir