Kedilerde Katarakt

kedi katarakt

Kedilerde katarakt, göz merceğinin şeffaf yapısındaki kapalılığa işaret eden, görme konusunda büyük bir engeli oluşturan sorunun adıdır. İrisin tam arkasında yer alan göz merceğine, kapalılıktan dolayı ışık düşmemesi ile oluşan görememe durumu, bu sorunu daha iyi açıklamaktadır.

Pek çok katarakt sorunu ise türlere özgü ve kalıtımsal olabilmektedir. Örneğin İran kedileri, Birman kedileri ya da Himalaya kedileri, katarakt sorununa yatkın bir göz yapısına sahiptirler.

Kedilerde katarakt belirtileri nelerdir?

Genel olarak görme bozuklukları ile ilgili şikayetlerin artması ile kendini gösteren bu sorun, kedilerde %30 oranında ya da daha düşük seyreden görme oranlarında ortaya çıkmaktadır.

Eğer kediniz şeker hastalığına bağlı bir nedenden dolayı katarakt sorununu çekiyorsa, kedinizin susuzluğunun ve idrar yapma sıklığının incelenmesi, aynı zamanda da kilosu gözlem altına alınmalıdır. Elbette ki bu süreç, görme konusunda bir sıkıntı yaşandığında ortaya çıkar.

Kedilerde kataraktın sebepleri nelerdir?

Her ne kadar pek çok katarakt problemi kalıtımsal ya da türlere özgü olsa da, bu sorun için bir takım etmenler ve risk faktörleri de bulunmaktadır.

  • Şeker hastalığı
  • Yaşlılık
  • Elektrik çarpması (elektrik şoku)
  • Uvea tabakasının yanması
  • Kandaki kalsiyum seviyesinin anormal şekilde düşmesi (hipokalsemiya)
  • Radyasyona ya da zehirli maddelere maruz kalmak (dinitropenol, naftalin vb.)

Kedilerde katarakt nasıl teşhis edilir?

Eğer kedinizin gözünde bir kapalılık, bir perde inmesi söz konusu ise, kedinizi derhal veterinere getirmeniz doğru olacaktır. Burada ise veterineriniz, muhtemelen kedinizin sağlık hikayesini soracaktır. Size düşen görev ise, her durumu ve kazayı veterinerinize bildirmektir. Çünkü veterineriniz, bu anlatılanlardan yola çıkarak çeşitli fikirlere sahip olabilir. Bunun ardından ise veterineriniz bir takım fiziksel testler yapacak, daha sonrasında ise göz testlerine yoğunlaşacaktır.

Rutin olarak yapılan kan testleri, kanın kimyasal profiline bakılması ve idrar testi yapılması, bu noktada gerekebilen uygulamalardır. Bu testlerin sonuçları çok da özel olmayabilir, çünkü eş zamanlı geçirilen bir takım rahatsızlıklarda da aynı sonuçlar tahlillerden alınabilmektedir. Özellikle teşhis aşamasında pek çok tekniğin yeterli olmaması nedeni ile, ultrason ve elektroretinografi (retinadaki hücreleri, bir takım büyüklükleri ve hastalığın durumunu incelemek için kullanılır) gibi 2 farklı teknik, bu teşhis sürecinde oldukça kritiktir. Katarakt için cerrahi bir müdahaleye gerek olup olmadığı, doğru bir teşhisin konulması gibi durumlar, bu teknikler sayesinde cevap bulabilir.

Kedilerde katarakt nasıl tedavi edilir?

Eğer ki veterineriniz tarafından cerrahi bir operasyon ya da ameliyat öneriliyor ise, bunu kesinlikle ertelemeyin. Çünkü katarakt oldukça tehlikeli ve tehditkar bir rahatsızlıktır; şayet erkenden önlenemezse, bu sorun kedinizin bir ya da iki gözünü birden kör edecek kadar büyüyebilir. Bu durum daha çok diyabete bağlı katarakt sorunlarında görülmektedir. Çünkü diyabet halinde bu hücreler, kedilerde daha hızlı büyürler. Ayrıca cerrahi müdahale, ırsi olarak geçen katarakt sorunlarında genellikle önerilmemektedir.

Yeni bir modern cerrahi müdahale şekli ise, “phacoemulsification” adı verilen yöntemle mümkündür. Bu yöntem içinde, göz merceğindeki büyük yağların ultrasonik yöntemler ile küçük parçalara ayrılması sağlanır. Bu işlemin adına da “emulsification” denir. Söz konusu yöntem ile kedilerde %90’ın üzerinde başarı sağlanmıştır.

Kedilerde katarakt tedavisi sonrasında ne yapılmalıdır?

Bu hastalığın oluşum süreci ve nedenleri, daha çok kedinin yaşına ve kataraktın yerine göre değişmektedir. Eğer kediniz cerrahi bir süreç geçirmişse, onu bir müddet hastanede tutmak son derece faydalı olacaktır. Bu şekilde kontrollü bir iyileşme sağlanabilir.

Diğer taraftan, operasyon sonrası ilk defa eve çıkacak olan kedinize de, veterinerinizin önermiş olduğu şekilde yaklaşmanız, aynı zamanda da veterinerinizin kullanmanızı istediği çeşitli gereçleri (optalmik, gözü korumaya yarayan teknik, alet vb.) kullanmanız oldukça önemlidir.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir