Kedi kumu seçiminde nelere dikkat edilmelidir?

kedi kumu

Dostunuz kum kabında sorun mu yaşıyor? Kullandığınız kedi kumunu sevmemiş olabilir. İşte kediniz için en iyi kedi kumunu seçerken dikkat etmeniz gerekenler.

Kedinizin sevdiği, sağlıklı bir kedi kumu kediniz için en iyi kedi kumudur. Kedi kumunun seçimi ise kedi sahipleri tarafından dikkatle gerçekleştirilmesi gereken bir görevdir. Markette yüzlerce farklı marka bulunuyor, peki hangisi sevgili dostunuz için doğru seçim? Topaklanan, topaklanmayan, parfümlü, silika ya da kil. Belki de yıkanabilir kedi kumu ya da eskimiş gazete kağıtları. Önünüzde çok fazla seçenek var.

Kedi kumunu kediler seçer

Kumu kaba boşaltmadan önce unutmamanız gereken en önemli konu, her şey kedinizin hangisini tercih ettiğiyle ilgili. Söz konusu kedi kumu olduğunda her kedinin kendine has tercihleri olacaktır. Bunun sebebi hassas patileri, çocukluk dönemindeki alışkanlıkları ya da sadece merak olabilir. Kedinizin aynı türde bir kumu severken bir başkasını reddetmesi ise halen çözülemeyen bir bilmece. Ancak önemli olan kedinize güvende hissettiren ve rahatlıkla kullanabileceği bir kum bulabilmenizdir. Aksi halde kediniz kum kabını tümüyle reddedebilir. Kum kabı dışına tuvalet yapma sorununu önlemek, tedavi etmekten çok daha kolaydır. Bu sebeple yazımızı okurken kedinizin neye önem verdiği de aklınızın bir köşesinde bulunsun.

Topaklaşan kedi kumu

Kedi kumu karakteristiğinde belki de en önemli konu kumun sıvı ile karşılaştığında topaklanıp, topaklanmadığıdır.

Topaklaşan kedi kumu genellikle bentonit adı verilen bir maddeyi içerir. Böylece kumda sıvı temasının olduğu kısım, sıvıyı emer ve güzel ufak bir topak haline gelir. Kedi kumunu temizleme vakti geldiğinde tek yapmanız gereken bu topakları ve diğer katı atıkları toplamaktır.

Topaklaşmayan kedi kumu ise idrarı en basit haliyle içinde kaybeder. Bu aşamada idrarın bir kısmı emilir ve koku da kullanılan içeriklere bağlı olarak yine kısmen engellenir. Temizleme aşamasında topak olmayacağı ve idrar kumun altında kalacağı ya da emileceği için sadece dışkılar alınabilecektir. İdrarı temizlemenin tek yolu ise haliyle kumu tümüyle en azından haftada bir değiştirmektir. Bazı topaklanmayan kedi kumları silika kristallerinden oluşmaktadır. Silika kedi kumu kurutucularda kullanılan maddelerin bir benzeridir. Silika kumlar kil bazlı kumlara nazaran çok daha hızlı şekilde sıvıyı emme özelliğine sahiptir.

Başta söylediğimiz gibi topaklanan ya da topaklanmayan, seçim tamamen kedinizin tercihlerine dayalı olmalıdır. Kedi sahipleri genelde topaklanan kumları seçerler çünkü temizlemesi çok daha kolaydır ve kumu her seferinde komple değiştirmek gerekmez. Ayrıca topaklanan kedi kumu görece daha pahalı olsada daha uzun süre dayandığı unutulmamalıdır.

Bazı kedi sahipleri bu topaklanan kumların kedilerine yapışmasından şikayetçidir. Özellikle uzun tüylü kediler ve yavrularının tüylerine kumun yapışması ve tüylerin yalanırken kumun yutulması önemli bir sorundur. Ki bu sorun bizi sonraki başlığımıza getiriyor.

Kedi kumunun güvenliği

Kediler zaman zaman kumu kazarken ya da pati ve tüylerini yalarken kedi kumunu yutabilir. Genellikle kedi kumu üreticileri bu riskin farkındadır ve üretimlerini toksik olmayacak şekilde yapmaya özen gösterirler.

Nadiren de olsa, yavru kediler ve pika sendromu bulunan kediler (gıda olmayan maddeleri yeme eğilimi) kedi kumunu yemeye çalışabilirler. Eğer kedinizin önemli miktarda kum yuttuğunu düşünüyorsanız lütfen veterineriniz ile iletişime geçin.

Eğer toz sizin için önemli bir konu ise piyasada tozsuz kedi kumu markaları ya da az tozlu kedi kumu markaları da bulunmaktadır. Ayrıca bazı kedilerin bu tozlara karşı alerjik etkiler gösterebileceği ya da astım hastalığını tetikleyebileceği unutulmamalıdır.

Kedi kumu ve koku sorunu

Kedi sahipleri için belkide en önemli konu budur. Kumu seçerken dikkat edilmesi gereken en önemli konulardan biri kokunun maskelenmek yerine emilerek yok edilmesidir. Ancak parfümlü kedi kumları ilkini yapar ve kumun içindeki ufak koku tanecikleri ile kokuyu maskelemeye çalışırlar. Bu seçenek size kumu kullanabilmeniz için yeterince uzun süre tanıyorsa sizin için katlanılabilir olabilir ancak unutmayın, kedilerin koku duyuları oldukça hassastır.

Sizin tek algılayabildiğiniz ferah bir nane kokusu bile olsa eğer kedinizin kumu kirliyse kediniz bunu mutlaka fark edecektir. Bazı kedilerin de yoğun çiçek kokularından rahatsız olduğu bilinmektedir. Bu sebeple en iyi seçim parfümsüz, iyi kalitede bir kedi kumu seçmek ve olabildiğince sık kumu değiştirmekten geçmektedir.

Kedi kumu seçiminde çevresel etmenler

Kullandığınız kedi kumu kediniz dışında doğa içinde sıkıntı yaratabilir. Çoğu kedi kumunda tek seçenek kirli kumları paketleyip atmaktan geçsede talaş, buğday ya da bitki gibi organik maddelerden üretilen organik kedi kumu markaları doğada hızla çözülebildiği için doğa dostudur. Kedi kumu seçerken kediniz dışında kumun çevreye olan zararını da düşünmek isteyebilirsiniz.

Kedi kumu alerjisi ve hassaslık

Bazı kediler kumda bulunan spesifik maddelere karşı alerjik olabilir. Mineral ve bitki özlü kedi kumlarının dışında labaratuvarlarda üretilen kumlarıda kedinizin alerjisini tetikleyebilir. Eğer böyle bir sorunla karşılaşırsanız olabildiğince hızlı şekilde veterinerinizle iletişime geçerek farklı bir kedi kumu belirlemeli ve alerjen maddeleri tespit etmelisiniz.

Alerji dışında bazı kedi kumları kedinizin patileri için rahatsız edici olabilir. Bu sebeple patileri hassas kediler için daha yumuşak ürünlerin seçilmesi faydalı olacaktır.

Kedi kumu fiyatları ve paketleme

Kum seçiminde son olarak fiyatlara dikkat edilmelidir. Kumların fiyatlarını karşılaştırmak her zaman kolay değildir. Hacim ve ağırlık dışında kumun ne kadar dayanacağı gibi tespitlerde de bulunulması gerekir. Buradaki en önemli nokta ne zaman kumun tamamını değiştirmeniz gerektiğidir.

Paketleme ise kum seçiminde başka bir husustur. Büyük paketlerdeki ağır, kil ya da silika kedi kumlarını taşımak bazı kedi sahiplerini zorlayabilir. Bu konu özellikle topaklanmayan kedi kumlarında sürekli gündemdedir. Haftalık değiştirme gerektiren bu kumlar genellikle büyük ve ağır paketlerde tüketiciye sunulmaktadır.

Hangi kedi kumunu seçmeliyim?

Kedi sahiplerinin en popüler seçimi topaklanan kedi kumlarıdır. Eğer kil bazlı kumlar size uygun değilse, organik kedi kumlarını seçmeyi düşünebilirsiniz. Unutmayın aslında kumu siz değil kediniz seçecek.

Eğer hali hazırda kediniz kum kabının dışına tuvaletini yapma gibi sıkıntılarla karşı karşıyaysa sizin için en güvenilir seçim aynı türde bir kum seçmektir. Fakat yinede başka bir kum denemek isterseniz, geçiş yaparken kediniz mutlu oluncaya dek eski kumdan da bir miktar kapta bulundurmayı ihmal etmemelisiniz.

İlgili Yazılar

5 yorum

Popüler Yorumlar

Bende sokaktan aldığım kedimle 7 yıldır yaşıyorum ve her mama alışımda artış üzerine veteriner hekimle pazarlık yapmaya çalışıyorum.ben sahip olduğum kedimin en sağlıklı olabilecegi şekilde seçimler yapmak istiyorum ve buda aylık 250 tl gibi bir rakamla karşılaşmama sebeb oluyor ikinci bir kedi kedim için uygun bir seçim olsa bile benim bütçem için uygun değil.sokaktan aldığım ölmesini istemediğim kedimin şuanki maddi yükünün tüm sorumlusunu kedimin sağlıklı olması için uğraşan hekimlere yüklemeyi anlamlı bulmuyorum çünkü dolar artışı onların suçu değil…devlet desteği istiyorum.

Yoruma git

Tüm Yorumlar

Hülya  -  Nis 17, 2018 / 02:52

Kedi kumları yilda%150 artı benim 6 tane evde baktigim kedim var ve ben kiradayım ve yetim maaşı alıyorum lütfen bu konuda duyarlı olun ve hayvanlar üzerinden de insanları soymaya çalışmayın

Cevapla
Chance Maya  -  Kas 25, 2018 / 01:11

Merhabalar Hülya hanım, değerli yorumunuz da oldukça haklı bir noktaya değinmişsiniz. İnsanları sömüren işletmeler ve faaliyet gösteren alanlardan uzak durulması gerektiğinin altını çizmek isterim ama ne yazık ki, gereksinimlerimizi karşılamak adına böyle durumlara maruz kalıyoruz.

Cevapla
Hülya  -  Nis 17, 2018 / 02:58

Kedi kum ve mamalar çoooooooooook pahalı artık insanlar evlerine hayvan almak istemiyor

Cevapla

Bende sokaktan aldığım kedimle 7 yıldır yaşıyorum ve her mama alışımda artış üzerine veteriner hekimle pazarlık yapmaya çalışıyorum.ben sahip olduğum kedimin en sağlıklı olabilecegi şekilde seçimler yapmak istiyorum ve buda aylık 250 tl gibi bir rakamla karşılaşmama sebeb oluyor ikinci bir kedi kedim için uygun bir seçim olsa bile benim bütçem için uygun değil.sokaktan aldığım ölmesini istemediğim kedimin şuanki maddi yükünün tüm sorumlusunu kedimin sağlıklı olması için uğraşan hekimlere yüklemeyi anlamlı bulmuyorum çünkü dolar artışı onların suçu değil…devlet desteği istiyorum.

Cevapla

Kedi kumu ve kumun kokusu cidden sorun olabiliyor..

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir