Erkek kedilerde kısırlaştırma

kısırlaştırma

Erkek kedilerde kısırlaştırma nedir? Ne zaman yapılmalıdır?

Erkek kedilerde kısırlaştırma, ameliyat ile testislerin alınması işlemine verilen isimdir. Kısırlaştırma işleminin erkeklerde yapılması aynı zamanda “hadım etme” veya “iğdiş etme” olarak da ifade edilebilmektedir. Veterinerler erkek kediler için kısırlaştırma işlemini 5.ay ile 9.ay arasında uygun görmektedir fakat elbette işlem her yaşta başarılı şekilde gerçekleştirilebilir.

Erkek kediler neden kısırlaştırılır?

Çoğunlukla kısırlaştırılmayan erkek kediler sahipleri için problem oluşturabilecek çeşitli davranış eğilimleri gösterirler.  Bunlardan bazıları;

1. Bağırma, hırçın davranışlar
2- Evden uzaklaşma
3- Diğer kedilerle kavga etme eğilimi
4- Koku bırakma (siğme)
5- Kirlilik
6- Sahibine ilgi göstermeme

Bu davranış eğilimlerine ek olarak yoğun kedi popülasyonunun azaltılmasına da yönelik olarak erkek kedilerde kısırlaştırma işlemi sıklıkla tercih edilir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu

Kısırlaştırma işlemine tabi tutulacak kediler operasyonun gerçekleştirileceği gün hastaneye getirilmelidir. Aynı günün sabahında kedinin her hangi bir mama veya sıvı tüketmesine kesinlikle izin verilmemelidir. Kedinizin testisleri kediniz tam anestezi etkisindeyken (baygınken) gerçekleştirilecektir. Kedilerin dikişleri sökme eğilimlerinden ötürü çoğu operasyon sonrasında genellikle dikiş atılmamaktadır. Erkek kedilerde kısırlaştırma ameliyatı sonrasında ağrı ve benzeri rahatsızlıklar diğer ameliyatlara nazaran minimum düzeyde olacaktır. Bu sebeple operasyon ile aynı gün veya ertesi gün için kedinizin evine gitmesi uygun görülecektir.

Erkek kedilerde kısırlaştırma operasyonu sonrasında kanama veya ameliyat bölgesinin yalanmasına bağlı
enfeksiyon oluşumları oldukça nadiren görülmektedir. Ölüm vakaları ile de yine çok nadir olarak karşılaşılmakta ve sebep olarak genellikle anestezi etkisi ile karşılaşılmaktadır.

İlgili Yazılar