En ideal kedi oyuncakları hangileridir?

Fluffy kitten plays cat toys

Kediler oldukça enteresan hayvanlar… Düşünsenize, oyun oynamayı uyumak kadar seviyorlar. Evlerde bulunan hangi malzemelerin onları meşgul ve mutlu kılacağını öğrenmek ister misiniz?

Bu tatlı canlılar için kedi oyuncakları bulmak istediğinizde, en yakın pet shoptan yardım alabilirsiniz. Kedilerin oynamayı sevdiği ürünler her ne kadar özellik olarak belli olsa da, bu konuda yüzlerce kedi oyuncağı seçeneği ile karşılaşmanız mümkün. Peki, kediler gerçekten nasıl oyuncakları severler?

Kediler en çok hışırtılı ve parlak eşyalarla oynamayı severler. Yani oynadıkları oyuncaklar, sesleriyle de, görüntüsüyle de kendini belli etmelidir. Eğer kedi oyuncakları kendinden hareketli ise çok daha hoş olabilir. Hatta eğer catnip de içeriyorsa kediniz için vazgeçilmez olabilir.

Öte yandan kedilerin daimi oyuncağı ise şüphesiz ki oyuncak fareleridir. Eğer bu oyuncak fareler daha gerçekçi bir görünüme sahiplerse, ya da parlak bir pembe ile tatlı mavi renklerin hakim olduğu kulakları bulunuyorsa, kediler bu tarz oyuncak fareleri fırlatmayı, ısırmayı, yuvarlamayı ya da onlara saldırmayı çok severler.

Kedinizi eğlenceden ve şaşkınlıktan çıldırtmak da ister misiniz? Bunun için mutlaka bir lazer pointer’a sahip olmalısınız. Her ne kadar bu oyuncak bir miktar insan enerjisi gerektirse de, hem kedinize hem de kendinize keyifli bir zaman dilimi sunmak için bu aleti mutlaka denemelisiniz. Elinizdeki lazer ile duvarlara, yerlere ya da kapıların üzerine lazer ışığı tuttuğunuzda, kediniz de ışığı yakalamak için dört dönecektir. Siz de onun bu tatlı hallerini izlerken çok eğleneceksiniz. Ancak dikkat edin, kesinlikle lazer ışığını kedinizin gözüne doğrultmayın. Bu, ona zarar verebilir ve görme yetisi hasara uğrayabilir.

Elbette bunların dışında kedinizin ilgisini çekebilecek farklı kedi oyuncakları da bulunuyor. Örneğin kedi oltası (ucuna ilgi çekici bir oyuncak bağlayacağınız ipi bir sopaya sabitleyerek elde edebilirsiniz), ışıklı toplar, karton ya da plastik malzemeden yapılmış oyun tüneli ve ödül oyunları (içinde lezzetli bir yiyecek barındıran ufak tabletler) gibi ilgi çekici materyaller ile kedilerinizi eğlendirelebilirsiniz.

Çok büyük miktarda paralar harcamadan da evinizde hazırlayabileceğiniz parlak bir sopa, alüminyum folyodan yapılan bir top (oynarken kontrol etmeniz toptan ufak aliminyum parçalar alma ihtimaline karşı akıllıca olacaktır), çeşitli saç tokaları ve kalemler ile de kedinizi fazlası ile eğlendirmeniz mümkün.

Fakat en iyi kedi oyuncağı, bir kedi kutusu olabilir. Çünkü kediler, kutuları sever.. Kediler kutuları sürüklemeyi, itmeyi, üzerinde zıplamayı ya da içinde saklanmayı bir eğlence şekli olarak görürler. Hatta bu kutularda saatlerce huzurla uyuyabilirler.

Sonuç olarak, evin içinde kedinizin mutsuz olması neredeyse imkansızdır. Evinizde bulunan basit eşyalar ile kedinizi mutlu etmeniz mümkündür. Siz kedinizi mutlu ettikçe, o da oyunları ile sizi her daim rahat ve huzurlu hissettirecek, bu şekilde de genç kalmanızı sağlamış olacaktır.

İlgili Yazılar

1 Yorum

Aslı Kaya  -  Tem 3, 2020 / 13:30

Kedi oyuncağı seçerken bence en önemli kriter oyuncağın yapıldığı malzeme. Özellikle kedilerin rahatça ıssırabileceği yumuşak kauçuktan üretilmiş toplara benim kedim bayılıyor. Bir diğer önerim kedi oyuncağı satın alırken renkli olanları tercih etmeniz. Böylece kedinizin ilgisini daha fazla çekebilirsiniz.

Cevapla

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir