Kum kabı için en ideal yerler

kedi tuvaleti

Kedinizin hayatı ve mutluluğu üzerinde kedi tuvaleti konumunun büyük etkisi vardır. Kediler tuvaletlerini yaşadıkları alandan uzakta bir yere, kötü koku yapmasını önlemek için gömme eğilimi içindedirler. Kedi tuvaletini kullanmaya devam ettikleri sürece bu alışkanlıkları onları mükemmel birer evcil hayvan haline getirmektedir.

Bu doğal içgüdüleri ile birlikte kedi sahiplerinin kum kabını nereye yerleştirecekleri konusunda dikkatli olmaları gerekmektedir. Kum kabının amacına uygun kullanılabildiğinden emin olmak akıllıca olacaktır. Kedinizin herhangi bir sebepten dolayı strese girmesi kum kabını görmezden gelmesine neden olabilir. Kedi tuvaletini doğru yerde konuşlandırarak kedinizin doğal davranışlarına bağlı kalmasına yardımcı olun.

Gizliliğe önem verin

1

Kediler yaşam alanlarının mahremiyetine önem verirler. Evin içinde sürekli insanların bulunduğu alanlara kum kabını koymaktan özellikle kaçınınız. Gizlilik kedinizin kendini güvende hissetmesine yardımcı olacaktır.

Yemek ve su kabından uzakta tutun

2

Kum tuvaletini kesinlikle yemek ve su kabının yanına koymayın. Hatta bu üçlüyü aynı odada bile bulundurmamaya dikkat edin. Birbirlerine yakın durmaları halinde kedinizde yemek ya da kum arasında tercih yapma eğilimi gelişebilir ve yemek her zaman daha önemli olacağından, kum kabı görmezden gelinebilir.

Sessiz bir ortam bulun

3

Kedinizin kumunu kullanma esnasında ani bir sesle irkilmeyeceğinden emin olun. Bazı kedilerin ani yükselen seslere karşı hassasiyeti fazladır. Böyle kediler için kumlarında iken bir kere korkmaları bir daha kullanmamaları anlamına gelebilir.

Bir kaçış rotası bulundurun

4

Kediniz tuvaletini yaparken kendini normalden daha savunmasız hissetmektedir. Tehlike anında kutudan kaçabilecekleri bir yer olduğunu bilmeleri kedileri rahatlatabilir. Birden çok kedinin bulunduğu evlerde bu daha önemli bir hal almaktadır.

Görebileceğiniz bir yerde bulundurun

5

Kedi kumu kutuları sürekli bakım gerektirirler. Günde iki kere olması ideal kabul edilerek sürekli temizlenmeleri gerekmektedir. Bu nedenle kedi kumu kutusunu erişebileceğiniz bir yerde bulundurun ve zamanında temizlemeyi ihmal etmeyin. Gözünüzden uzak olursa akılınızdan da çıkar ve temizlemeniz için gerekli sinyalleri (örn. Koku) alamazsınız. Bu nedenler kedi tuvaletlerinin çok uzakta bulunmamaları gerekir.

Kedi tuvaletini yerleştirme

Kedinizi eve getirdiğiniz zaman kum kabını yerleştirmeye karar vermek için kendinize biraz zaman tanıyın. Burada yazanları dikkate alın. Zaten hali hazırda bir kediniz ve sürekli kullandığı bir tuvaleti varsa da burada yazanlara göre yerini tekrar gözden geçirin. Hemen yerini değiştirmeden önce bir tane daha kum kabı alıp burada yazanlara uygun bir şekilde yerleştirdikten sonra kedinizin hangisini kullanmayı tercih edeceğini gözlemleyebilirsiniz.

İlgili Yazılar

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir