Doğum sonrası anne kedilerin davranışları

2
65588

Anne kedilerin yavrularına olan sevgisi büyüleyici olduğu kadar kafa da karıştırıcıdır. Yavrularını kimi zaman gözünün önünden ayırmazlar kimi zaman ise görmezden gelirler hatta reddedebilirler. Anne kedilerin yavrularına karşı içgüdüsel davranışlarını anlamak ve sütten kesilmeye karşı yavruları hazırlamak için yazımızı inceleyin.

Anne kediler neden yavrularını taşır?

Anne kediler etrafta tehlike olduğunu sezerlerse ya da ortamda fazla ışık varsa yavularını bulundukları yerden taşıyacaklardır. İlk defa anne olan kediler diğerlerine göre daha endişelidirler ve sürekli mekan değişimleri (özellikle de hava soğuksa) yavruların hayatını tehlikeye atabilir. Bir kedi sahibi olarak yapılabilecek en iyi şey anne ve yavruların bulunduğu mekanın gürültüden ve dikkat dağıtıcı aktivitelerden uzak olduğuna emin olmaktır.

anne kedi 1Evdeki çocuklarınızda yavrulara bakmalı ancak onların yanında ses çıkarmamalı ve yavrulara dokunmamalıdır. Anne kedi yavrularının tüm bakım ihtiyaçlarını karşılayacaktır.Anne kedi yavrularını taşımaya karar verirse bunu sırayla gerçekleştirecektir. Bu esnada mola verebilir ancak geride kalan yavrularını unutmayacaktır. Bu noktada kedi sahipleri annelere ihtiyaç duydukları özgürlüğü tanımalı ve yeni konumu anne adına seçmemelidir.

Anne içgüdüsel olarak en doğru noktayı bulacaktır. İçi yumuşak battaniyelerle doldurulmuş güzel bir kutu taşınmak için ideal bir yer olabilir. Elbette bu tip bir kutu annenin rahatça girip çıkabileceği bir odaya ya da dolaba yerleştirilmelidir. Zaman zaman annenin yavrularından uzaklaşması sizi korkutmasın. Asıl tehlike evdeki çocuklar ve diğer hayvanların yavru kedilere yaklaşmasıdır.  Bununla birlikte yavrular sütten kesilir kesilmez yeniden istenmeyen bir durumla karşılaşmamak adına anne mutlaka kısırlaştırılmalıdır.

Anne kediler neden yavrularına sert davranır?

Öncelikle annelerin yavrularını hem insanlardan hem de diğer hayvanlardan içgüdüsel olarak koruyacağı bilinmelidir. Ancak annenin yavrularına gösterdiği şefkat konusunda endişeliyseniz (yavruları uzun süre yalnız bırakma, emzirmeme, sertçe oynama, zarar verme gibi), yavruları farklı bir ortama taşımayı düşünebilirsiniz. Ancak bunu sadece onların tehlikede olduğuna eminseniz yapmalısınız.

anne kedi 2Onların yeterli ilgiyi gördüklerine emin olmanın yolu hızlı şekilde büyüdüklerini gözlemleyebilmektir. Yavruların ağırlıklarını düzenli olarak ölçmek bu konuda size yardımcı olabilir. Kedilerin evden ayrılma yaşı içinde bulundukları duruma bağlıdır ancak en azından 5 haftalık bir zaman dilimi geçmesi önerilir. Eğer yavruların tehlikede olduğuna inanıyorsanız 5 haftalık olgunluktan sonra onları farklı bir mekana götürmeyi düşünebilirsiniz.

Anne kediler neden yavrularını reddeder?

Anne kediler yavrularını sağlık ya da anatomik kusurları bulunduğunda reddetme eğilimindedir. Bunu yapmalarının sebebi sağlık sorunu bulunan yavruların en iyi bakımda dahi hayatta kalma oranının düşük olmasıdır. Bu sebeple anne kediler sağlıklı olmayan kedileri es geçerek geriye kalan yavrulara içgüdüsel olarak en iyi bakımı sunmaya dikkat ederler.

anne kedi 3Yavru kedi bakımında genel kural yavrulara 4 haftalık olgunluğa erişinceye dek sadece anne kedinin gözetimi altında dokunmaktır. Aksi halde anne yavrularını tanımakta zorlanabilir ve reddedebilir. Kedi sahiplerinin bu süreçte yavrularla etkileşimlerini kısa tutması ve özellikle çocukların daima ebeveyn gözetimi altında yavrulara yaklaşması gereklidir.

Yavru kedileri katı gıdaya nasıl geçirebilirim?

Beslenme daima annenin sorumluluğundadır. Yavrular 4-5 haftalık olgunluğa eriştiklerinde anne emzirmeyi reddetmeye başlayabilir. Bu durum yavruları katı gıdalara yöneltecektir. Bu süreçte anne emzirmeyi bir anda kesmek yerine sıklığını azaltır ve birkaç hafta içinde yavrular tamamen sütten kesilir.

anne kedi 4Yavruların bu süreçte emzirmek için istekli olmaları doğaldır. Katı mamaya geçiş için sıcak bir kedi mamasını yavrulara sunmayı deneyebilirsiniz. Mamalara zaman içinde eklemeler yaparak ton balığı gibi yetişkin ürünlerini vermeye başlayabilirsiniz. Yavru ve yetişkin kedilerde ton balığı en sevilen gıdalardandır. Sütten kesmek içinde yine ton balığı oldukça etkili bir seçenek olacaktır. Son aşamada yavruları anneden fiziksel olarak da ayırmak isteyebilirsiniz.  Bu sadece annenin mola vermesini sağlamayacak aynı zamanda yavrunun kendi bağımsızlığını elde etmesini de sağlayacaktır.

Kaynak :

KittenCare

2 YORUMLAR

  1. Benim kesin daha yeni doğum yaptı. Doğumunu uzak bir yerde yapti. Biraz öncede kedisini kapımın eşiğine bırakmış. Ve cama tırmandı. Sanki bana haber verdi. Ne demek istediğini anlamadim. Mamasını suyunu yeniledim ikisini de sevdim iceri girdim. Yine aynı şeyi yapti. Bana ne demek istiyor?

CEVAP VER